10 otázok o kojení, na ktoré (ne)poznáte odpoveď

10 otázok o kojení, na ktoré (ne)poznáte odpoveď
1. októbra 2018 dudli
V Dojčenie
kojenie antibiotika

Môžem kojiť keď mám teplotu?

Telesná teplota dojčiacej mamičky nemá vlpyv na kvalitu jej mliečka a nepredstavuje riziko pre bábätko.

Môžem kojiť so zápalom prsníka?

Snáď každá dojčiaca mamička zažila bolestivo naliate prsníky a s tým súvisiaci zápal. Pokiaľ sa chcete zápalu zbaviť, treba vedieť, že obmedzovanie dojčenia celý stav môže iba zhoršiť. Odpoveď na otázku je teda áno – ak trpíte zápalom prsníka dojčite tak ako doteraz. Prsníky naliate mliekom sú viac bolestivé a celý stav sa môže zhoršiť.

Môžem kojiť keď beriem antibiotiká?

Liečba antibiotikami nepredstavuje ideálny stav pre dojčenie. Váš lekár vám pravdepodobne odporučí dojčenie prerušiť, čo však so sebou nesie riziká spojené s náhlym odstavením bábätka. Existujú názory, že kojenie s antibiotikami je pre bábätko neškodné. Napriek tomu odporúčame tento stav konzultovať s laktačnou poradkyňou. Možným riešením môže byť odstriekavanie mlieka počas kritického obdobia a návrat k dojčeniu po jeho pominutí. Toto však môže byť veľmi psychicky náročné tak pre bábätko, ako aj mamičku.

Môžem kojiť len z jedného prsníka?

Niekedy sa stane, že matka alebo bábätko z nejakého dôvodu preferujú iba jeden prsník a laktácia na druhom prsníku sa obmedzí, prípadne zastaví. Tento fakt však nevnímajte ako problém ale prirodzenú súčasť materstva. Sú známe prípady mamičiek, ktoré niekoľko rokov dojčili iba z jedného prsníka.

Kedy prestane kojenie boliet?

Najčastejšou príčinou bolestí prsníka je zlé prisatie bábätka. Rozhodne neodporúčame kojenie prerušiť, aby sa prsníky „vyliečili“ z bolesti. V tomto prípade sa skôr treba zamerať na zlepšenie kvality dojčenia. Bolestivé bradavky môžu mať súvis aj s používaním cumlíka, dokrmovaním pomocou fľaše, či zavinovačkou, ktorá zhoršuje celkovú manipuláciu s bábätkom a jeho prikladanie na prsník.

Môžem kojiť keď mám herpes?

Pokiaľ máte na pere herpes, nie je dôvod na prerušenie kojenia. Vaše telo si v materskom mlieku vytvorí protilátky proti tomuto ochoreniu. Treba si však dať pozor, aby sa bábätko počas kojenie postihnutého miesta nedotýkalo.

Kde kojiť na verejnosti?

Kojenie je prirodzené a na verejnosti všeobecne akceptované. Ideálne je nájsť si tiché miesto napríklad v parku, kde vás nikto nebude rušiť. Pokiaľ neviete prekonať nepríjemný pocit, že vás niekto pozoruje, použite napríklad šatku na dojčenie.

Môžem kojiť počas tehotenstva?

Pokiaľ vám to tehotenské bruško, psychická pohoda a zdravotný stav dovoľuje, svoje staršie dieťatko môžete kojiť aj počas tehotenstva. Dojčenie počas tehotenstva však treba zvážiť pokiaľ máte diagnostikované napríklad skracovanie krčka maternice alebo krvácanie. Svoje rozhodnutie vždy konzultujte so svojím lekárom. Vo všeobecnosti však zdravé tehotenstvo nie je prekážkou pri dojčení.

Môžem kojiť, ak som pila alkohol?

Áno môžete, alkohol prechádza do materského mlieka iba v zanedbateľnom množstve. Napriek tomu neodporúčame pravidelne kombinovať alkohol a starostlivosť o malé bábätká. Ak si však dáte občas pohár červeného vína, bábätku to neuškodí a vy nebudete mať pocit, že vás dojčenie obmedzuje.

Môžem kojiť keď mám menštruáciu?

Áno môžete 🙂 v období okolo 14-18 mesiacov po pôrode dojčiace mamičky dostávajú „prvú“ menštruáciu, ktorá nie je prekážkou dlhodobého dojčenia.

Môžem piť kávu počas dojčenia?

Áno, tak ako pri alkohole, pitie kávy nie je prekážkou dojčenia. Kofeín prechádza do materského mlieka len v malých množstvách. Dojčiace mamičky sa často obávajú, že ich dieťatko po káve nebude chcieť spať, tieto obavy sú však neopodstatnené.

Komentáre (0)

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Najlepšie ponuky priamo k vám