8 dôvodov, prečo (dlhodobo) dojčiť

8 dôvodov, prečo (dlhodobo) dojčiť
11. októbra 2016 dudli
V Dojčenie

 

Priemerná dĺžka dojčenia celosvetovo je 4,2, roka. 90 % slovenských mamičiek dojčí pri prepustení z nemocnice, okolo 60 % na konci 3 mesiaca a 38 % na konci 6 mesiaca. Pohľad na 2-3 ročné dojčiace sa dieťa je dnes ojedinelý, vo vyššej kategórii 4-5 ročných detí by spoločnosť skôr hovorila o šoku.

1. Dojčenie je láska premenená na jedlo

Materské mlieko je nenahraditeľné. Má unikátne zloženie, ktoré sa mení počas laktácie a prispôsobuje sa potrebám bábätka. Je najprirodzenejšou formou potravy pre malé deti. Aj napriek pretrvávajúcim snahám o jeho umelé napodobenie sa umelá výživa svojím zložením k materskému mlieku približuje len okrajovo.

2. Dojčenie je EKO-friendly

Predstavte si všetky tie fľaše, cumlíčky, sterilizátory, mlieka a ich obaly – niekto to musel vyrobiť. Niekde v krajine XY, ktorá za to možno až taká vďačná nie je. Na dojčenie potrebujete minimum pomôcok.

3. Dojčenie je ekonomickejšie

K tomuto netreba žiaden komentár. Jednoduchou matematikou sa dostaneme k tomu, koľko stojí umelá výživa a fľaškový management s ňou súvisiaci. Dojčenie je ekonomickejšie aj napriek tomu, že cena vášho mliečka je nevyčísliteľná.

4. Dojčenie je hygienické

Fľaškový managemnet so sebou prináša neporovnateľne viacej možností infekcie, ako prirodzené dojčenie.

5. Dojčenie je fastfood kedykoľvek a kdekoľvek

Rýchle, pohodlné a praktické. Ak dojčíte, môžete svoje bábätko dojčiť kedykoľvek a kdekoľvek. Neriešite ohrievanie mlieka, prenášanie fľašiek, ich čistotu. Materské mliečko má vždy ideálnu teplotu, je vždy po ruke a má jedinečné zloženie. Nasýti, ukľudní, dodá pocit blízkosti a istoty – čo viac si môžete želať.

6. Dojčenie je jedinečný vzťah

Medzi matkou a dieťaťom dojčením vzniká unikátny vzťah. Dojčenie alebo presnejšie blízky kontakt maminy a bábätka podporuje psychomotorický a sociálny vývin, bábätku dodáva pocit istoty, čo je stavebným kameňom citovej stability.

7. Dojčenie podporuje budovanie imunity

Ak stále váhate, uvedomte si, že vaše mliečko obsahuje unikátne protilátky, bunky imunitného systému, ktoré pomáhajú malé dieťa chrániť pred infekciami. Materské mliečko má jedinečné zloženie a podporuje rast užitočných baktérií v tráviacom systéme. Okrem iného sa podieľa na podpore vývinu mozgu a nervového systému.

8. Dojčením proti obezite

Príroda to má veľmi múdro vymyslené. Vaše dieťa inštinktívne vie, koľko mliečka potrebuje. Tomuto faktu sa prispôsobuje aj tvorba mlieka. Dieťatko sa neprejedá a nebuduje si k tomu sklon, na rozdiel od detí na umelom mliečku. Ruku na srdce. Nejedna mama by svojmu malému pokladu rada prilepšila a dávku mlieka vo fľaši zvýšila. Tento „dobrý úmysel“ môže viesť k prejedaniu a neskoršej obezite. Dojčenie sa preto považuje za ideálnu prevenciu proti obezite v neskoršom veku.

2 komentáre

  1. danaMia 7 rokov ago

    Super článok, perfektne napísané. Ja som dojcila 30 mesiacov 🙂

  2. simona 7 rokov ago

    Starsieho som dojcila 3 roky a mladsi.ma teraz 2roky a 8mesiacov a stale sa dojcime na poziadanie 🙂

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Najlepšie ponuky priamo k vám